Štátotvorné ticho slovenské

Autor: Magdaléna Jánošíková | 3.3.2014 o 23:26 | (upravené 3.3.2014 o 23:50) Karma článku: 11,90 | Prečítané:  705x

Bolo to ešte na strednej škole, keď minister vnútra, Róbert Kaliňák, mával košeľou Hedvigy Malinovej pred kamerou a mne prvý krát v živote neprišiel dejepis ako hŕba nepraktických, nepredstaviteľných, nereálnych blbostí. Hedvigina košeľa bola pre mňa prvou pomôckou pre predstavenie si monsterprocesu. Hoci odsúdená mala byť len jedna, bolo to dostatočne monster... Mala som pocit, že mi celá tá situácia snaží vsugerovať mi realitu, ktorá neexistovala a okolie na mňa naliehalo, že to tak je a len tomu nerozumiem. Bol to taký zvláštny pocit bezradnosti sprevádzaný stratou schopnosti komunikovať. Vtedy sa to pripisovalo môjmu dospievaniu. Ale teraz sa ten pocit vrátil...

 

Neskutočný eurooptimizmus, ktorý do nás liali na gymnáziu dostáva jednu facku za druhou. Myslím, že projekt vychovať z nás prvú post-ZSSR generáciu zlyhal. Naučil nás však žiť v univerze, kde slová a činy sú protichodné - viesť dva životy a mať dve komunikačné roviny: slová a gestá.

Najmä v tých momentoch, keď slovenský politici mlčia a keď neexistujú osobnosti, ktoré by odsúdili ruský zásah na Ukrajine je tá protichodnosť neznesiteľná. Paralela s augustom 1968 prišla akosi neskoro a to akoby letmo odkopírovaná z českých médií. Keď neprišla na um v čase tesne po Biľakovej smrti, tak už to lepšie asi nebude. Mlčanie o Ukrajine je len znakom toho, že my sme našu samostatnosť nikdy nezískali, nikdy sme si neuvedomili jej následky a povinnosti, ktoré z nej vyplývajú. Rovnako si ich neuvedomujú ani naši politici, ktorí nikdy neboli nezávislí (a nemyslím tým len gorilu). Nechápu, čo znamená slobodu ochraňovať, pretože my nemôžeme žiadnu stratiť. Nielenže to politici nechcú, ale to čo ukazujú posledné roky, že na pochopenie týchto ideálov nemajú kapacitu. Toto ticho však je plné gest.Konšpiračná teória je základným znakom neslobody, neschopnosti priznať si zodpovednosť za svoje činy. Homolobby sa stala nekorunovanou kráľovnou týchto teórií. Nepamätám si, že by sa tento termín sa vyskytoval v posledných mesiacoch častejšie. Tie termíny sa vynárajú a potom zapadajú; niekedy prinášajú nostalgický úsmev: generálny podvod, zlepenec, kríza.. také slabé odvary, čo rezonujú iba malej skupinke ľudí (vlastne asi 40 per cent opýtaných). Homolobby tá prichádza z východu na západ spoločne s Rusmi a ich tankami. A produkuje tak nezmyselné ústavné zmeny, aké sa dnes pripravujú v momentoch kedy sa „tradičná rodina" rozpadá pod nátlakom zlej ekonomickej situácie, nezamestnanosti, zdravotníckeho systému, ktorý vás ani slušne nepochová a školstvu, ktoré vás nenaučí kriticky čítať ani zmluvy, s ktorými sa stretnete hneď po ukončení povinnej dochádzky.

Homolobby sa ticho tiahne prezidentskou kampaňou a učí nás ako sa v živote správať ako obete. Politici opäť vytvárajú virtuálny konštrukt, ktorý vám nepomôže v žiadnej orientácií vo svete. Práve naopak, len vás okliešťuje, zotročuje a oberá o možnosti vidieť svet inak ako z pozície ukrivdeného dieťaťa. Toto celé sa deje teraz, keď na Ukrajine sa ľudia stávajú skutočnými obeťami v skutočnom konflikte so skutočnými zbraňami, ktorý akceleruje s príchodom ruských vojsk. Ten istý režim, ktorý démonizuje ľudí s odlišnou orientáciou, nezotročuje len propagandou, ale aj fyzicky ... a to len pár kilometrov od našich hraníc. Vám skutočne nevadí, že našim čelným predstaviteľom to vyhovuje? Kde sú tie sľubované vyjadrenia uvedomelého štátnika?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?